2012 SBS Soruları – Lise Taban Puanları ve Yerleştirme Sonuçları

2012 SBS Soruları Cevapları , 2012 SBS Lise Taban Puanları ve Yerleştirme Sonuçları , SBS Yerleştirme Sonuçları ve Tarihleri 2012 , 8. Sınıf SBS Soruları ve Cevapları 9 Haziran 2012

Dünya Günü Nedir

Posted by sbsyerlestirmeleri Nisan 21, 2012

22 Nisan Birleşmiş Milletler tarafından  Dünya Günü olarak kutlanmaktadır. Peki Dünya Günü anlamı nedir neden kutlanır. sbs öğrencilerine bilgililer olarak ziyaretçilerimize 22 Nisan Dünya Günü hakkında malumata boğalım istedik.

Değerli ziyaretçilerimiz, geçen yıl yazmış olduğumuz Dünya Günü bilgilendirme yazısının ardından tam tamına 1 yıl geçti ve bir yıl aradan sonra aynı konuda yeni güncellemeler ile karşınızdayız. Google ‘ ın önemli kişilerin doğum günlerinde ve önemli günlerde ana sayfa logosunu değiştirdiğini artık hemen hemen herkes bilmekte. Yaptığım küçük çaplı bir araştırma ile son 5 yıl içinde tüm 22 nisan dünya günlerinde google ana sayfasında yer alan logoların değiştiğini keşfettim ve bu konuyu canlandırma gereği duydum. 22 nisan Dünya günü nedir ( earth day ) ile ilgili dökümler geçen sene yazmış olduğumuz makale içerisinde yer almaktadır. İlerleyen saatlerde 2012 doodle logosu çıktığında aşağıda sizlerle paylaşacağız. Yazımızın sonunda bugüne özel görselleri bulabilirsiniz.

22 Nisan dünya günü ( earth day )

Geçen sene olduğu gibi bu senede google 22 nisan tarihinde logosunda Dünya Günü ‘ nü hatırladı ve yayınladı.

Peki bu 22 nisan tarihinde ne oldu neler yapıldı da Dünya günü olarak ilan edildi ve tüm dünyada 22 nisan dünya günü olarak kutlanıyor ?

ilk önceleri 1969 yılında  San Francisco  ’ da düzenlenmiş olan ulusal UNESCO dünya konferansında John McConnell Tarafından dünyanın yaşamı ve güzelliğini kutlayıp karşı karşıya kaldığı  çevresel tehditler e dikkat çekme sebebi ile bir Dünya Günüdüzenlenmesi fikrini ortaya atmıştır.

john MCConnel in ilk önerisi Dünya Günü kutlamaları tarihi ise ekinoks ” gece ve gündüzün eşit oludğu zaman ” yani 21 mart tarihi olmuştur.

Daha sonraların da çevre sorunları na büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin senatörü Gaylord Nelson desteği ile birlikte 22 nisan 1970 tarihinde ilk dünya günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

1970 Yılında gerçekleştirilen ilk dünya günü kutlamalarına 20 milyondan fazla insan katılmıştır.

22 Nisan Dünya günü ‘ nün asıl amacı aşağıdaki google logosundan da anlayacağınız üzere çevreye verilen önem’ dir.

22 Nisan Dünya Günü, ilk kez San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla ortaya çıktı.

John McConnell’in ilk önerdiği Dünya Günü kutlamaları için tarih ise ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart olmuştur. Daha sonra ise, çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçti.

Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştı.

Doodle nedir?

“Doodle” olarak nitelendirilen özel tasarımlı logolar, 1999 yılından itibaren Google’nin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından kullanıldı.

Doodle uygulamaları, tüm dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek, dikkati çekmeyi amaçlıyor. Ayrıca internet kullanıcıları bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne – kişiye – konuya özel daha ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyorlar.

22.04.2012 – sbsyerlestirmeleri.wordpress.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: