2012 SBS Soruları – Lise Taban Puanları ve Yerleştirme Sonuçları

2012 SBS Soruları Cevapları , 2012 SBS Lise Taban Puanları ve Yerleştirme Sonuçları , SBS Yerleştirme Sonuçları ve Tarihleri 2012 , 8. Sınıf SBS Soruları ve Cevapları 9 Haziran 2012

  • Kategoriler

  • Reklamlar

2010 Yeni sınav sisteminin amaçları nelerdir? Sistem neden değişti?

Posted by sbsyerlestirmeleri Nisan 30, 2010

Yeni sınav sisteminin amaçlarını kısaca şöyle özetleyebiliriz: Adayların grup (fen bilimleri-sosyal bilimler gibi) yerine, ders (fizik-kimya-biyoloji-tarih-coğrafya gibi) başarılarını ölçmek. LYS `lerde süre sınırlaması (örneğin fizik testinde 30 fizik sorusu yer alacak ve otuz soru için 45 dakika süre verilecek) yaparak adayların zamana karşı performanslarını ölçmek. Sınavları birbiri ile ilişkisi olmayan derslerden (eski sistemde tüm testler tek bir kitapçıkta toplanıyordu) arındırmak. Puan türlerini çeşitlendirerek (yeni sistemde tüm sınavlara katılan adaya toplam 17 puan türü gelecek) değerlendirme ve yerleştirmenin etkinliğini artırmak, ilgi ve yeteneklere göre adayların üniversiteye yerleşmelerini sağlamak. Adayların istedikleri sınavlara katılabilmesini (katsayı uygulaması kaldırıldığı için isteyen öğrenci, sınavlarına girerek istediği programı tercih edebilecek) sağlamak. Oturum sayısını artırarak, tek oturumda yapılan sınavların öğrencilerin psikolojisi üzerinde yarattığı tahribatı azaltmak. Özellikle alan içi-alan dışı ayrımının kaldırılmasıyla birlikte adaylara seçme ve yönelim özgürlünü sağlamak.
Yukarıda sayılan tüm nedenlerden ötürü sistem daha iyi bir öğrenci seçme sınav sistemi oluşturulması doğrultusunda değiştirildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: