2012 SBS Soruları – Lise Taban Puanları ve Yerleştirme Sonuçları

2012 SBS Soruları Cevapları , 2012 SBS Lise Taban Puanları ve Yerleştirme Sonuçları , SBS Yerleştirme Sonuçları ve Tarihleri 2012 , 8. Sınıf SBS Soruları ve Cevapları 9 Haziran 2012

 • Kategoriler

 • Reklamlar

SBS 2009 seviye belirleme sınavı tercihleri nasıl yapılmalıdır,sbs 2. yerleştirme başvuruları,sonuçları,puanlar,sbs boş kalan kontenjanlar,meb.gov.tr,

Posted by sbsyerlestirmeleri Ağustos 6, 2009

SBS’de sonuçların açıklanmasıyla yeni bir süreç başladı.

(SBS sonucunu öğrenmek için http://vbs.meb.gov.tr/IlkOgretim/Veli/IOV00001.aspx tıklayınız).

Artık heyecan tercih ve yerleştirme süreci boyunca devam edecek. Yapılacak basit bir hata çocuğunuzun geleceğine mal olabilir. O nedenle tercihlerinizi yaparken dikkatli olmalısınız.

SBS’ye giren 1 milyon 11 bin öğrenciden 978 bini tercih hakkı kazanmış…Yani 196 ve üstünde puan alan öğrenci sayısı 978 bin… Bu 978 bin öğrenciden 277 bini yaptığı tercihlerden birine yerleşebilecek… Bu öğrencilerden ancak 150 bini Fen, Anadolu ve Anadolu Öğretmen liselerine yerleşebilecek yerleşebilecek… Bu da tercih hakkını elde eden 6 öğrenciden sadece birinin Fen, Anadolu veya Öğretmen lisesine yerleşebileceği anlamını taşımaktadır. Onca fedakarlıktan sonra yapılacak minik bir hata pahalıya mal olabilir.

Bu yıl tercih yapacak öğrenciler için puan hesaplama yönteminde de bir ilk yaşanacak. Biliyorsunuz SBS 8’e giren öğrenciler 7. sınıfta SBS 7’e de girmişlerdi. Dolayısıyla OYS (Ortaöğretim Yerleştirme Puanı) puanı hesaplanırken SBS 7 puanı da dikkate alınacak ki sonuç belgelerinde bu puan görülmektedir. OYS puanımız 7 sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) ile SBS’den elde edilen OYS puanının %40 8. sınıfın Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) ile SBS’den elde edilen OYS puanının %60’ının toplanması sonucu oluşan puandır.

Peki tercihlerinizi nasıl ve hangi tarihler arasında yapmalısınız?

13 Temmuz’da başlayan ve 17 temmuz’da sona ereceği açıklanan tercih süresini Milli Eğitim Bakanlığı gelen talepleri dikkate alarak 23 Temmuz 2009 perşembe gününe kadar uzattı. Bakanlığın internet sitesinde yapılan açıklama aynen şöyledir:
TERCİH BAŞVURU SÜRESİNİN UZATILMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bilindiği gibi Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi çerçevesinde 10 Temmuz 2009 tarihinde açıklanan Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre tercih başvuruları 13 Temmuz 2009 günü başlamıştır. 17 Temmuz 2009 tarihinde sona ereceği duyurulan başvuru işlemlerinin, Bakanlığımıza intikal eden talepler doğrultusunda 23 Temmuz 2009 tarihine kadar uzatılması kararlaştırılmıştır.

Kayıt ve yerleştirme takvimi bu doğrultuda yeniden düzenlenecek olup çalışmalar tamamlandığında yeni kayıt ve yerleştirme takvimi kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.
Açıklamadan da anlaşıldığı gibi tercih sürecindeki bu uzama 1. yerleştirmeyi, ikinci yerleştirmeyi ve tercihte yükselmeyi etkileyecektir. Yazıyı güncellediğimiz 22 temmuz tarihine kadar tercih işlemleri büyük ölçüde tamamlanmıştır. Yerleştirme takvimi dışında iş ve işlemler aşağıdaki açıklamalara göre yürütülecektir.

Tercihler öğrenci velisi tarafından http://www.meb.gov.tr/ , http://oges.meb.gov.tr/ veya http://eokul.meb.gov.tr/ adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacaktır. Tercih listenizi kendiniz oluşturamıyorsanız okul müdürlükleri ve okulunuzun rehberlik servisinden yardım alınız.

Tavsiyem tercih formunu doldurmadan önce, ne istediğinizi belirlemiş olmanız gerekiyor. Sosyal Bilimler lisesi’nde okumak için yanıp tutuşan bir öğrencinin Fen Lisesi’nde öğrenim görmeye zorlanması katliamdır. O nedenle okul türünüzü gerçeklerinize uygun olarak belirlemiş olmanız gerekiyor. Artık elinizde gerçeklerinize uygun tercih yapmanızı sağlayacak OYS puanı da olduğuna göre tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

Tercih listemi nasıl oluşturmalıyım?

Bir defaya mahsus olmak üzere 12 okul tercihinde bulunabileceksiniz. I. Ve ll. Yerleştirme ile tercihte yükselme işlemleri bu listeye göre yapılacağından ve bu liste sonradan değiştirilemeyeceğinden tercih oluşturma büyük önem taşımaktadır. Önce okumak istediğiniz okulları belirleyin. Kod numaralarını, adlarını, geçen yılki SBS sonuçlarına göre hangi yüzdelik dilimde ve kaçıncı sıradaki öğrencileri aldığını karşılarına yazın. En çok istediğiniz okulu en üste yazın (Tabii bütün bunları yaparken OYS puanınızı, yüzdelik diliminizi, özellikle de SBS kaçıncısı olduğunuzu göz önünde bulundurun). Sonra başarı sırasını dikkate alarak, yüksek başarı sırına sahip öğrencileri almış okulları üstten aşağıya doğru sıralayarak listenizi tamamlayın. Tercih yelpazenizi geniş tutmakta yarar var. Bu tür yerleştirme biçimi ilk olacağından sürprizler olabileceğini düşünüyorum. Bunları yaparken okumak istemediğiniz herhangi bir okula listenizde yer vermeyin. Eğer bunu yaparsanız orada okumak isteyen öğrencilere de şans tanımış olursunuz.

Listenizi tamamladınız. Yukarıda belirttiğimiz adreslerden birindeki tercih modülüne girdiniz ve onayladınız. Ve bir yanlış yaptığınızı fark ettiniz. Telaşlanmayın. Okul müdürlüğünde tercih listesinin onaylanması sırasında gereken düzeltmeleri yaptırabilirsiniz. Okul müdürlüğünüz tercih listenizi elektronik ortamda onaylayacak, “Tercih Başvuru Bilgileri Formu” nun çıktısı alacak, okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı size verilecektir. Böylece tercih işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.

Yerleştirme sonuçları ne zaman ilan edilecek?

24 Temmuz 2009 I. yerleştirme sonuçları ilan edilecek, kayıtlar ise 27Temmuz 05 Ağustos 2009 tarihleri arasında yapılacaktır.

I. Yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir liseye yerleşemeyenler ne yapmalıdır?

Herhengi bir liseye yerleşemeyenler veya yerleştirildiği okulu beğenmeyenler 07-11 Ağustos 2009 tarihleri arasında Ek:4’teki “II. Yerleştirme İşlemi Talep Dilekçesini” doldurarak başvuru işlemlerini yaptırdığı okul müdürlüğüne talepte bulunabileceklerdir. II. Yerleştirme sonuçları 15 Ağustos 2009 tarihinde ilan edilecek, kayıtlar ise 17–22 Ağustos arasında yapılacak… ll. Yerleştirme işlemine göre kazandığınız okula mutlaka kaydınızı yaptırmalısınız.

Peki, ll. Yerleştirme sonucuna göre yerleşemeyen öğrenci ne yapmalıdır?

l. veya ll. Yerleştirme işlemine göre yerleşemeyen ve yerleşen tüm öğrenciler, “Tercihinde Yükselme

İşlemi Talep Dilekçesi”ni doldurarak 24-26Ağustos tarihleri arasında tercihinde yükselme işlemi için talepte bulunabilecektir. Tercihinde yükselme sonuçları 01 Eylül 2009 tarihinde ilan edilecek, kayıtlarsa 01-07 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Önerim, en kötü ihtimalle öğrenci kayıt yaptırdığı okuldaki yerini koruyacağından, üst sıralara tırmanabilmek için tüm öğrenciler tercihte yükselme için müracaat etmelidir.

Mülakat ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu konuda geniş bilgi aşağıdaki linkte…

Gönlünüzdeki okula yerleşmeniz dileği ile…

Sevgilerimle…

Musa Özcan
Öğretmen

Tercih ve yerleştirme hakkında geniş bilgi için: http://oges.meb.gov.tr/document/2009TERCİH%20KILAVUZ-02-TEMMUZ.pdf

Reklamlar

8 Yanıt to “SBS 2009 seviye belirleme sınavı tercihleri nasıl yapılmalıdır,sbs 2. yerleştirme başvuruları,sonuçları,puanlar,sbs boş kalan kontenjanlar,meb.gov.tr,”

 1. beko said

  ya kardesım 2. tercıhler ne zaman bılen varsa cevap yazsın tesekurler

 2. zekiye said

  çok saolun gerekli herşeyi yaazmışınz da ya çok geç açıklanıo neyse son 1 gün kaldı ya off keşke yerleşsem istediğim liseye

 3. ayşe said

  inşallah istediğim yeri kazanarımmmm..sizde dahil tabi

 4. ırmak said

  berbat bir site aradğm hiç birşeyi bulamdmmmmmmmmmmmm

 5. sanalika said

  saol bilgi için

 6. tunahan said

  inşallah istediğiniz yer tutar tabi ki benimde

 7. eben said

  kaazzaanddıımm oollleee

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: